Merkezefendi Bilgi Evi

Merkezefendi Mahallesi / Zeytinburnu

Bilgi Evi Etkinlik Programı
Sosyal Belediyecilik Anlayışının Bir Eseri
1 Şubat 2005 tarihinde Merkezefendi Mahallesi’nde hizmet açılmıştır. 9 Mart 2018'de yenilenerek daha modern binasında hizmete devam etmektedir.
Genel Tanıtım

Bilgi Evleri Zeytinburnu Belediyesi’nin sosyal belediyecilik anlayışının en önemli çalışmalarından biridir. Merkezefendi Bilgi Evi; unutulmaya yüz tutmuş geleneksel mimarimizi canlandıran geniş ve ferah mekânlarıyla mahalle sakinlerine bilgiye ulaşma, kendini geliştirme ve boş zamanlarını değerlendirme imkanı sağlamak, bilgisayar ve internet fırsatı olmayanlara bu imkanı vermek, ders çalışma ortamı olmayanlara çalışma ortamı sağlamak, kültürel ve sosyal hayatın gelişmesine yardımcı olmak ve bu doğrultuda rehberlik etmek amacıyla hizmet sunmaktadır.

Kütüphane Salonu
  • Okuma ve etüt salonu olarak kullanılan, üye kaydının yapıldığı bölümdür.
  • Her yaş, seviye ve zevke hitap edebilecek, çeşitli türlerde, edebî kalitesi yüksek 24 farklı alanda sınıflandırılmış bir kütüphane bulunmaktadır.
  • Perde-projeksiyon ve ses sistemiyle donatılmıştır.
  • Bilgi Evi tanıtım toplantıları, okuma saati, “Okullar Bilgi Evinde” projesi kapsamında yapılan çalışmalar gibi birçok etkinlik bu bölümde yapılmaktadır.
Bilgisayar Salonu
  • Üyelere bilgisayar ve internet kullanma imkânının sunulduğu bölümdür.
  • Perde-projeksiyon ve ses sistemi ile donatılmıştır.
  • Üyeler ödev ve projelerini öğretmenlerin rehberliğinde kolaylıkla hazırlayabilmekte, çıktı alabilmektedirler.
  • İnternette zararlı sitelere girişi engellemek için güvenlik duvarı, virüs programları gibi gerekli tedbirler alınmıştır. Ayrıca bütün işlemler öğretmen gözetiminde yapılmaktadır.
  • Üyelerin bilgisayar kullanıma bilgi ve becerilerini geliştirebildikleri, ders çalışma, ödev yapma, ödevlerini çıktı olarak alma, boş zamanlarında kaliteli web sitelerinde dolaşma veya oyun oynama imkânı buldukları, ailelerin çocuklarını gönül rahatlığıyla gönderebilecekleri temiz ve güvenilir bir ortamdır.
  • Bu salonda 36 bilgisayar üyelerimizin hizmetindedir.
Bilge Nesil Sınıfı

Bilge Nesil Projesi, farklı yaş grubundan üyelerimizle eğitim ve öğretim dönemi boyunca sürdürdüğümüz bir seminer programı platformudur. Lise ve ortaokul öğrencisi olan katılımcılarımız için özel olarak hazırlanmış müfredatlarla gerçekleştirdiğimiz projede, kişisel gelişimden değerler eğitimine kadar birçok farklı başlıkta belirlediğimiz konuları görsel içeriklerle destekleyerek katılımcılarla paylaşıyor, onların da fikir ve görüşlerini ifade etmelerini sağlıyoruz. “Bilgili” bir neslin ötesinde “Bilge” bir nesil yetiştirmeyi hedeflediğimiz projemizin seminerleri, 30 kişilik kapasitesi olan bu sınıfımızda gerçekleştirilecektir.

Kulüp ve Atölye Sınıfı

Bilgi Evimizde Keman, Gitar, Robot Yapım, Drama, Temel Resim,Mental Aritmetik vb. atölyelerimizin gerçekleştirildiği 30 kişi kapasiteli sınıfımız bulunmaktadır. Bu sınıfta, çocuklar eğlenerek yeteneklerini keşfederken kaliteli vakit geçirmenin keyfine varmaktadırlar.

Etüt Sınıfı

Okul dışında ders çalışmak için evinde uygun ortamı bulamayan üyelerimiz için bulunmaz bir fırsat olan bu sınıfımız, rahatça ders çalışabilmeniz için sizleri bekliyor.

Satranç Sınıfı

Bir strateji oyunu olan satranç sporu, üyelerimizin zihinsel gelişimine büyük oranda katkıda bulunmaktadır. Satranç salonumuz oyuna özel olarak dizayn edilmiş masa ve sandalyelerden oluşmaktadır.

Sinema Salonu

Her hafta sonu film gösterimlerimizi gerçekleştirdiğimiz salonumuz 61 kişi kapasitesindedir. Film gösteriminin yanı sıra meslek tanıtımları, Ayın Öğrencisi Ödül Töreni, toplantı ve seminerlerin gerçekleştirildiği salonda ayrıca Drama Atölyesi çalışmaları da yapılmaktadır.

Mescit

Üyelerimizin ve velilerimizin ibadetlerini rahatça ve huzurlu bir ortamda gerçekleştirebileceği mescidimiz, erkek ve kadın olarak iki ayrı bölümden oluşmaktadır.

KONUM
Merkezefendi Mah. Sabri Ülker Sokak No:34 34015 Zeytinburnu, İstanbul
ÇALIŞMA SAATLERİ
Haftaiçi
09:00 - 17:00
Pazar
Kapalı

Bizler, Zeytinburnu Belediyesi olarak, onların parıltılı gülüşleri, saf iyilikleri ve berrak bakışlarının daim olması ve geleceğimiz için her zaman var gücümüzle çalışacağız. Hep birlikte inşa etmeye başladığımız “daha güzel bir Zeytinburnu” hayalimizin peşinde...Devamını Oku...