Bilge Nesil

Aktif, Özgüveni Yüksek, Donanımlı Nesiller Yeşitiriyoruz

Toplum içerisinde aktif, özgüveni yüksek, donanımlı, kendisine ve ailesine karşı sorumlu, yaşadığı çevreye duyarlı, milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen bireyler yetiştirmeyi hedefleyen bir grup faaliyetidir.

Nedir Bilge Nesil

Bilge Nesil de 3 farklı grup vardır: 1. Grup 5. ve 6. sınıf öğrencilerinden, 2. Grup 7. ve 8. sınıf öğrencilerinden, 3. Grup ise lise öğrencilerinden oluşur. Öğrencilerin akademik başarı, yetenek, tutum, davranış vb. özelliklerine göre Bilge Nesil gruplarına seçim yapılır. Bilgi Evi öğretmeninin özel olarak ilgilendiği bu gruplarda en az 15 üye bulunmaktadır. Oluşturulan gruplarla haftada bir gün bir saat, 28 hafta boyunca hazırlanan müfredata göre çeşitli etkinlikler yapılır. Öğretmenler kendi gruplarındaki üyeleri birebir tanımakta, aileleriyle ve çevreleriyle iletişim halinde olarak bu üyelere gerekli desteği sağlamaktadırlar. Bilge Nesil gruplarıyla yıl içerisinde 5 farklı başlık altında toplayabileceğimiz çeşitli etkinlikler yapılır.

Haftalık Toplantılar

Bilge Nesil üyelerinin rehber öğretmenleri ile birlikte haftada bir gün, bir ders saati süresince bir araya gelerek değerler eğitimi çerçevesinde hazırlanan müfredat eşliğinde, belirli gün ve haftaları da kapsayan ilgi alanlarına yönelik samimi bir ortamda duygu ve düşüncelerini ifade edebildikleri toplantılardır.

Ev Ziyaretleri

Rehber öğretmenler gruplarında yer alan üyelerin ailelerini tanımak, bulundukları ortamları görmek; üyelerin genel durumu ile ilgili bilgi vermek, öğrenci ve ailesi arasında bağ kurmak amacıyla üyelerin evlerini ziyaret ederek yaptıkları bir faaliyettir.

Gençlerle Baş Başa Sohbetler

Başta çocuk edebiyatı olmak üzere edebiyatımızın birçok alanında eser vermiş kıymetli yazarlarımızın Bilge Nesil üyelerimizle buluşup deneyimlerinden istifade edebilmelerini sağlamak, hayata dair farklı bakış açıları kazanabilmelerine yardımcı olabilmek; kitaplara, edebiyata ve yazarlığa dair merak ettiklerini sorabilmek için düzenlenen bir söyleşi programıdır. Misafir ettiğimiz yazarlarımızın kitapları etkinliğe katılan üyelerimize hediye edilmekte ve kitapları kıymetli yazarlarımıza imzalatarak kendileri için unutulmaz anılara da sahip olmaktadırlar.

Geleneksel Bilge Nesil Kahvaltısı

Her yıl sonbahar döneminde üyelerin aileleriyle birlikte katıldığı; birlik, beraberlik, kardeşlik duyguları içinde güçlü bir iletişim bağı kurmak, samimi ve sıcak bir muhabbet ortamı oluşturmak amacıyla düzenlenen bir programdır. Bilgi Evi öğrencilerinin gerçekleştirdiği skeç, müzik dinletisi, çekiliş vb. etkinliklerle üyelerimizin ve ailelerinin neşeli ve keyifli bir gün geçirmeleri sağlanır.

Geleneksel Bilge Nesil Pikniği

Her yıl yaz döneminde gerçekleştirilen piknik organizasyonu ile koca bir yılın yorgunluğunu atmak, doğayla iç içe vakit geçirmek, tüm Bilgi Evlerimizde bulunan Bilge Nesil üyelerinin kaynaşmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilmektedir. Gün boyu doğanın içinde kimi zaman öğretmenlerin de eşlik ettiği, birçok oyun oynanırken, sosyal bir ortam içinde üyelerin gelişim süreçlerine olumlu katkılar da sağlanır.

Bizler, Zeytinburnu Belediyesi olarak, onların parıltılı gülüşleri, saf iyilikleri ve berrak bakışlarının daim olması ve geleceğimiz için her zaman var gücümüzle çalışacağız. Hep birlikte inşa etmeye başladığımız “daha güzel bir Zeytinburnu” hayalimizin peşinde...Devamını Oku...