Bilgi Evleri Hakkında

Türkiye’de ilk kez 2005 yılında, Zeytinburnu Belediyesi tarafından hizmete açılan ve birçok belediyeye rol model olan Bilgi Evleri; özellikle 7 – 14 yaş arası çocuk ve gençlerimizin teknolojiye ayak uydurma, kitapla buluşma ve onlardan istifade etme ihtiyacını karşılayacak yeterlilikte, çağın gereklerine uygun güvenli ve sıcak bir ortamda, rehber öğretmenleriyle, yediden yetmişe herkese sunduğu imkânlarla, örnek bir kurum olarak Zeytinburnu’nun 8 farklı mahallesinde 8 şubesiyle hizmet vermektedir.

Başta okul çağındaki çocuklar ve gençler olmak üzere mahallelinin bilgiye ulaşmasını kolaylaştırmak, onların kendilerini geliştirmeleri için gerekli ortamı sağlamak ve dolayısıyla Zeytinburnu’nu kültürel anlamda daha ileriye taşımak Bilgi Evleri’nin asıl amacıdır. Bu amaçla, bilgisayar ve internet kullanma imkânının yanı sıra; her yaş, seviye ve zevke hitap edecek zengin bir kütüphane de mahallelinin ayağına getirilmiştir.

Bilgi Evleri’nde binlerce kitabı olan kütüphaneler yeni çıkan kitaplarla da her yıl güncellemektedir. Gün içerisinde gerçekleştirdiği oku saati ve her yıl bahar aylarında yaptığı çok geniş bir kitleye hitap eden Geleneksel Kitap Okuma Yarışması’yla üyelerinin okuma alışkanlığını pekiştirmektedir. Yine her yıl üyelerimizi okuma ve yazmaya özendirmek, kişisel ve sosyal gelişimlerini desteklemek amacıyla Öykü Yarışması düzenlenmektedir. Özellikle çocukların ve gençlerin; gelişimlerini etkileyecek olumsuz etkenlerden uzak, güvenli ve sıcak bir mekânda, üyelerine öğretmenler rehberliğinde okuma, araştırma ve ödev yapma, serbest bilgisayar ve internet kullanma, kulüp ve atölye çalışmaları gibi çeşitli sosyal-kültürel, sanatsal etkinliklere katılma fırsatı sunulmaktadır. Geleceğin teminatı olan bu gençler, bir yandan okuma ve araştırmalarla derslerinde daha da başarılı olurken diğer yandan çeşitli yarışmalar, geziler, turnuvalar, münazaralar, film ve belgesel gösterimleriyle sosyalleşiyor, özgüvenlerini geliştiriyor, sorumluluk almayı öğreniyor, yeteneklerini keşfediyor, enerjilerini pozitif yönde harcayarak hoşça vakit geçiriyorlar.

Bizler, Zeytinburnu Belediyesi olarak, onların parıltılı gülüşleri, saf iyilikleri ve berrak bakışlarının daim olması ve geleceğimiz için her zaman var gücümüzle çalışacağız. Hep birlikte inşa etmeye başladığımız “daha güzel bir Zeytinburnu” hayalimizin peşinde...Devamını Oku...