Öykü Yarışması

Kişisel ve Sosyal Gelişim

Bilgi Evlerine üye olan 6, 7 ve 8. sınıf, lise ve üniversite öğrencileri ile yetişkin üyeleri okumaya ve yazmaya özendirmek, onların kişisel ve sosyal gelişimlerini desteklemek, çocuklarımızın ve gençlerimizin potansiyellerini ortaya çıkarabilecekleri uygun bir zemin hazırlamak, öykücülüğümüze yeni eserler kazandırmak, dilin doğru ve etkin biçimde kullanılmasını teşvik etmek amacıyla ilk kez 2015 yılında yapıldı.

Tatlı Rekabet

Geziler, seminerler, kurslar ve özellikle kitap okuma yarışması gibi pek çok kültürel faaliyetle 2005’ten bu yana Zeytinburnulu çocuk ve gençlere kültürel şuur ve okuma sevgisi kazandıran Bilgi Evlerinin, genç yazarların ortaya çıkmasına da vesile olmasını sağlamak, İstanbul’da ve Zeytinburnu’nda yaşayan edebiyat ve öykü severleri buluşturmak, Zeytinburnu ilçesindeki okullara ulaşarak öykücülüğü yaygınlaştırmak amacıyla Öykü Yarışması geleneksel hale gele gelmiş ve her yıl katılımcı sayısını arttırmıştır.

Yarışma 3 farklı grupta gerçekleştirilmektedir:
  • 1. Grup: 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri
  • 2. Grup: Lise öğrencileri,
  • 3. Grup: Üniversite öğrencileri ve yetişkinler

Belirlenen ödül miktarları üç kategori için de aynı olup, her kategorinin birinci, ikinci ve üçüncüleri ile her gruptan 5 kişiye teşvik ödülü verilmektedir.. Ayrıca ilk üç dereceye girenler ailelerinden iki kişiyle birlikte 5 gece 6 gün süren Çanakkale Doğa ve Tarih Kampı’na katılmaya hak kazanmaktadır. Seçici Kurul’un değerlendirmeleri sonucu dereceye giren katılımcılara başarı sertifikası ve ödülleri, başta belediye başkanımız il ve ilçe mülki ve idari amirlerinin de bulunduğu, geniş katılımlı bir ödül töreninde takdim edilir.

Bizler, Zeytinburnu Belediyesi olarak, onların parıltılı gülüşleri, saf iyilikleri ve berrak bakışlarının daim olması ve geleceğimiz için her zaman var gücümüzle çalışacağız. Hep birlikte inşa etmeye başladığımız “daha güzel bir Zeytinburnu” hayalimizin peşinde...Devamını Oku...