Geleneksel Kitap Okuma Yarışması

Kitap Okuma Alışkanlığını Kazandırmak

Her yıl bahar aylarında yapılan, geleneksel, kitap okuma yarışmasıdır. Bu yarışma, ilkokul öğrencilerinden başlamak üzere, lise ve üniversite öğrencileri ile yetişkinlerin de dâhil olduğu bir yarışma olup, toplum genelinde kitap okuma alışkanlığı kazandırılmasına katkı sağlamak; Türkçeyi daha doğru, güzel ve etkili kullanma bilincini geliştirmek amacıyla düzenlenmektedir.

Etkili Türkçe Kullanımı

Her yıl bahar aylarında yapılan, geleneksel, kitap okuma yarışmasıdır. Bu yarışma, ilkokul öğrencilerinden başlamak üzere, lise ve üniversite öğrencileri ile yetişkinlerin de dâhil olduğu bir yarışma olup, toplum genelinde kitap okuma alışkanlığı kazandırılmasına katkı sağlamak; Türkçeyi daha doğru, güzel ve etkili kullanma bilincini geliştirmek amacıyla düzenlenmektedir. Yarışmada okutulan kitaplar alanında uzman öğretmenler danışmanlığında, oluşturulan bir komisyon tarafından seçilmekte olup Türk ve Dünya Edebiyatının farklı türlerden oluşan nitelikli örneklerini içerir. Yarışmada okunacak kitapların büyük çoğunluğu, Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu tarafından tavsiye edilen kitaplar olup; gerek içerik olarak, gerek edebÎ kalite, dil, anlatım ve üslup bakımından nitelikli eserlerdir. Kitapların seçiminde, içerik olarak, ortak kültürel değerlerimizin ön plana çıkarıldığı eserlere öncelik tanınmıştır. Ayrıca dünya edebiyatının çeşitli edebÎ türlerinden örnekler olmasına da özen gösterilmiştir.

Bilgi evleri açıldığından bu yana her yıl düzenlenen yarışma toplumun her kesiminden okuyucuyu kapsayacak şekilde dört ayrı grupta yapılmaktadır.
  • 1. Grup : 4 ve 5. Sınıflar
  • 2. Grup : 6,7 ve 8. Sınıflar
  • 3. Grup : Lise Öğrencileri
  • 4. Grup : Yetişkinler

Dereceler profesyonel bir şekilde yapılmış ve objektif değerlendirilmiş test usulü bir sınavla belirlenir. Yarışma sonucunda her gruptan dereceye girenler ödüllendirilmektedir. Ayrıca ilk üç dereceye girenler ailelerinden iki kişiyle birlikte 5 gece 6 gün süren Çanakkale Doğa ve Tarih Kampı’na katılmaya hak kazanmaktadır.

Yarışma, Bilgi Evi üyelerinin öğretmenleri eşliğinde hazırladığı sahne gösterilerinin sunulduğu, başta belediye başkanımız il ve ilçe mülki ve idari amirlerinin de bulunduğu, geniş katılımlı bir ödül töreniyle sonlandırılır.

Bizler, Zeytinburnu Belediyesi olarak, onların parıltılı gülüşleri, saf iyilikleri ve berrak bakışlarının daim olması ve geleceğimiz için her zaman var gücümüzle çalışacağız. Hep birlikte inşa etmeye başladığımız “daha güzel bir Zeytinburnu” hayalimizin peşinde...Devamını Oku...