Veliefendi Bilgi Evi

Veliefendi Mahallesi / Zeytinburnu

Bilgi Evi Etkinlik Programı
Sosyal Belediyecilik Anlayışının Bir Eseri
19 Aralık 2012 tarihinde Veliefendi Mahallesi’nde hizmet açılmıştır.
Genel Tanıtım

Bilgi Evleri Zeytinburnu Belediyesi’nin sosyal belediyecilik anlayışının en önemli çalışmalarından biridir. 19 Aralık 2012 tarihinde hizmete açılan Veliefendi Bilgi Evimiz; unutulmaya yüz tutmuş geleneksel mimarimizi canlandıran geniş ve ferah mekânlarıyla mahalle sakinlerine bilgiye ulaşma, kendini geliştirme ve boş zamanlarını değerlendirme imkanı sağlamak, bilgisayar ve internet fırsatı olmayanlara bu imkanı vermek, ders çalışma ortamı olmayanlara çalışma ortamı sağlamak, kültürel ve sosyal hayatın gelişmesine yardımcı olmak ve bu doğrultuda rehberlik etmek amacıyla hizmet sunmaktadır.

Kütüphane Salonu
  • Okuma salonunda sesten arındırılmış bir ortamın yanı sıra sınavlar için hazırlık kitapları ve ansiklopedik kaynaklar da bulunmaktadır.
  • Her yaş, seviye ve zevke hitap edebilecek, çeşitli türlerde, edebî kalitesi yüksek 24 farklı alanda sınıflandırılmış bir kütüphane bulunmaktadır.
  • Kütüphanemiz; seminer, konferans, sunum, video gösterimi gibi çeşitli eğitsel çalışmalarda kullanılmak üzere yüksek çözünürlüğe sahip dev ekranlı perde-projeksiyon-ses sistemiyle donatılmıştır.
Bilgisayar Salonu
  • Pedagojik açıdan daha verimli bir kullanım için ilkokul-ortaokul ile lise- yetişkin üyelerimiz için iki ayrı bilgisayar salonu bulunmaktadır.
  • Toplamda 49 bilgisayarın bulunduğu salonlarımızda üyelerimiz ödev ve projelerini öğretmenlerin rehberliğinde kolaylıkla hazırlayarak çıktı alabilmektedirler.
  • Üyelerin bilgisayar kullanarak bilgi ve becerilerini geliştirdikleri, boş zamanlarında kaliteli web sitelerinde dolaşma veya oyun oynama imkânı buldukları, ailelerin çocuklarını gönül rahatlığıyla gönderebilecekleri nezih ortamdır.
Etüt Sınıfları
  • Her kademedeki üyelerimizin ders çalışıp, kitap okuyabildiği bölümdür.
  • Sınıfta 30 kişilik sıra ve yazı tahtası bulunmaktadır.
Bilge Nesil Sınıfı
  • Bilge Nesil etkinlikleri kapsamında yapılan grup çalışmaları, kulüp – atölye çalışmaları, bilgi yarışmaları, film gösterimleri, satranç turnuvaları, münazaralar, tiyatro çalışmaları gibi etkinliklerin gerçekleştirildiği bölümdür.
  • 20 kişinin kullanabileceği bu salon perde-projeksiyon ve ses sistemiyle desteklenmiştir.
Satranç Sınıfı

Satranca ilgi duyan, satranç oynamayı öğrenmek isteyen ve oynayan üyelerimizin rahatça kendini geliştirebilecekleri nezih bir ortamdır.

Resim Atölyesi

Üyelerimizin hayal gücünü geliştirmek ve somut hale getirmek, el becerilerini ve yeteneklerini ortaya çıkartmak amacıyla kullanılmaktadır.

Sinema Salonu

Drama çalışmaları, film gösterimleri, konferanslar, meslek tanıtımları, Ayın Öğrencisi Ödül Töreni, Bilgi Evi-Veli Buluşmaları, üyelerimizle gerçekleştireceğimiz halk oyunları ve tiyatro gösterimleri gibi birçok etkinlik ve aktivite için 100 kişilik bu bölüm kullanılmaktadır.

KONUM
Veliefendi Mahallesi Hakşinas Sokak No:20/22 34025 Zeytinburnu, İstanbul
ÇALIŞMA SAATLERİ
Haftaiçi
09:00 - 17:00
Pazar
Kapalı

Bizler, Zeytinburnu Belediyesi olarak, onların parıltılı gülüşleri, saf iyilikleri ve berrak bakışlarının daim olması ve geleceğimiz için her zaman var gücümüzle çalışacağız. Hep birlikte inşa etmeye başladığımız “daha güzel bir Zeytinburnu” hayalimizin peşinde...Devamını Oku...