Ayın Sorusu

Birbirinden eğlenceli, düşündüren, merak uyandıran ve ilginizi çekecek sorularla karşınızdayız.

Sizlere her ay bir soru hazırlayarak bu köşemizde yayınlıyoruz.

Kazanan şanslı üyelerden biri olmak istiyorsanız sonuçların açıklandığı Ayın Öğrencisi Ödül Töreninde üyesi olduğunuz Bilgi Evinde olmayı unutmayın. Her ayın sonunda yapılacak olan bu törende soruya doğru cevap verip salonda bulunanlar arasından kura ile seçilecek 5 şanslı üyemiz birbirinden güzel hediyelerin sahibi olacak.

Soruları online olarak ya da Bilgi Evlerimizi ziyaret ederek cevap verebilirsiniz.
Temmuz Sorusu

Satranç oyununda genellikle savunma amaçlı olarak ‘ŞAH’ ve ‘KALE’ taşlarının yer değiştirme hamlesine ne isim verilir ?

Haziran Sorusu

2023 yılında Türkiye’de hizmete alınan, en büyük ve en ağır helikopterler ile insansız hava araçlarının iniş kalkış yapabildiği dünyanın ilk silahlı insansız hava aracı (SİHA) gemisinin adı nedir? 

Mayıs Sorusu

Aşağıda verilen matematik işlemlerine göre soru işaretli yere hangi sayı gelmelidir?

Nisan Sorusu

Sultan 2. Mahmut döneminde Cebehane Hastanesi, 1847 yılında ise Halil Paşa tarafından “Zeytinburnu Askeri Hastanesi” olarak kullanılan bina 1984’ten itibaren Zeytinburnu Belediye Başkanlığı olarak hizmet vermiştir. Tarihi binada yapılan kazı çalışmaları neticesinde Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaik, lahit, ve mezar odası bulunan tarihi bina müzeye dönüştürülmüştür.

İstanbul Zeytinburnu’nda açılan bu müzenin ismi nedir? 

Mart Sorusu

Sırbistan’da düzenlenen 2023 Dünya Güreş Şampiyonasında kadınlar 68 kiloda dünya şampiyonu olan Türk kadın güreşçimiz kimdir?

Cevap:
Şubat Sorusu

1828 yılında Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edilip askeri amaçlı kullanılan Rami Kışlası restore edilerek 2023 yılı itibarıyla Rami Kütüphanesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. İstanbul’un en büyük kütüphanesi, Avrupa’nın ise sayılı kütüphane komplekslerinden biri olan Rami kütüphanesi İstanbul’un hangi ilçesinde bulunmaktadır? 

Eylül Ayının Sorusu

Türkiye’de kadınlara ilk defa seçme ve seçilme hakkı kaç yılında verilmiştir?

Temmuz Ayı Sorusu

Cumhuriyet Dönemi’nde şiir, çeviri, hikaye, tiyatro, deneme, düşünce yazısı ve inceleme  gibi türlerde toplam 50’den fazla kitap yazmıştır. Şair 1952 yılında kaleme aldığı, edebiyatımızın unutulmaz  şiiri “Mona Rosa” ile geniş kitleler tarafından tanınmıştır. Eserlerinde ‘’Diriliş Fikri”ni temel almış ve yeni bir ekol oluşturmuştur.

2021 yılında hayatını kaybeden Türk şair, hikaye yazarı ve düşünür kimdir?

Ayın Sorusu

K,İ,T,A,…,E,T,M,A

Verilen harfleri anlamlı bir kelimeye dönüştürdüğümüzde eksik kalan yere hangi harf gelmelidir?

Nevşehir ilimizin Ürgüp ve Göreme ilçelerinde bulunan Peri Bacaları diyarı olarak geçen Kapadokya isminin anlamı nedir?

Aralık Ayı Sorusu

1900-1921 yılları arasında yaşamıştır. Milli Mücadele için cephane taşırken, donarak hayatını kaybetmiş, Kurtuluş Savaşı’mızın kahraman kadınlarından birisidir. İnebolu’da anısını yaşatabilmek için anıtı inşa edilmiştir.

Bu kahramanımızın adı nedir?

Ekim Ayının Sorusu

1200’lü yıllarda o dönem Anadolu’ya göç eden Türkmenlere hem aş ve iş imkanı sağlamak hem de vasıflı bir meslek sahibi üretici insan haline getirmek için oluşturulan teşkilatın adı nedir?

Haziran Ayının Sorusu

Osmanlı Ordusu’nda askerlik görevi boyunca birçok savaşta başarılı sonuçlar almış, Plevne Muharabeleri’ndeki üstün savunmasının ardından Sultan II. Abdülhamid tarafından “Gazi” unvanına layık görülmüştür.

Günümüzde Tokat ilinde kendi ismi verilen bir üniversite de bulunan bu kahraman Osmanlı Paşası’nın adı nedir?

Mart Ayının Sorusu

29 Mayıs 1934’te Maraş’ta doğdu. Türk yazar ve fikir adamı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. İlk çalışmalarını, şiir ve deneme türlerinde Kahramanmaraş’ta, Demokrasiye Hizmet Gazetesi’nde yayımladı. Lisedeyken “Hamle” adında bir dergi çıkardı. İstanbul’da bir haftalık dergide sanat sayfaları düzenledi.

Yedi Güzel Adam’ın ağabeyi, Kudüs Şairi olarak bilinir. 18 Ekim 2019 tarihinde vefat etmiştir. Yazarımızın ismi nedir?

Cevap:
Nuri Pakdil
Aralık Ayının Sorusu

Anadolu’nun Yunan, İngiliz, Fransız, İtalyan ve Ermeni birliklerince işgal edildiği ve Mondros Mütarekesi ile ağır koşulların dayatıldığı dönemde, çeşitli yörelerde Osmanlı Ordusunun silahlarının alınıp dağıtıldığı günlerde doğan bir millî direniş örgütüdür.

Milli mücadele döneminde işgalcilerle mücadele amacıyla yerel olarak kurulan bu yapının ismi nedir?

Cevap:
Kuva-i Milliye

Bizler, Zeytinburnu Belediyesi olarak, onların parıltılı gülüşleri, saf iyilikleri ve berrak bakışlarının daim olması ve geleceğimiz için her zaman var gücümüzle çalışacağız. Hep birlikte inşa etmeye başladığımız “daha güzel bir Zeytinburnu” hayalimizin peşinde...Devamını Oku...