Ayın Sorusu

Birbirinden eğlenceli, düşündüren, merak uyandıran ve ilginizi çekecek sorularla karşınızdayız.

Sizlere her ay bir soru hazırlayarak bu köşemizde yayınlıyoruz.

Kazanan şanslı üyelerden biri olmak istiyorsanız sonuçların açıklandığı Ayın Öğrencisi Ödül Töreninde üyesi olduğunuz Bilgi Evinde olmayı unutmayın. Her ayın sonunda yapılacak olan bu törende soruya doğru cevap verip salonda bulunanlar arasından kura ile seçilecek 5 şanslı üyemiz birbirinden güzel hediyelerin sahibi olacak.

Soruları online olarak ya da Bilgi Evlerimizi ziyaret ederek cevap verebilirsiniz.
Haziran Ayının Sorusu

Osmanlı Ordusu’nda askerlik görevi boyunca birçok savaşta başarılı sonuçlar almış, Plevne Muharabeleri’ndeki üstün savunmasının ardından Sultan II. Abdülhamid tarafından “Gazi” unvanına layık görülmüştür.

Günümüzde Tokat ilinde kendi ismi verilen bir üniversite de bulunan bu kahraman Osmanlı Paşası’nın adı nedir?

Mart Ayının Sorusu

29 Mayıs 1934’te Maraş’ta doğdu. Türk yazar ve fikir adamı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. İlk çalışmalarını, şiir ve deneme türlerinde Kahramanmaraş’ta, Demokrasiye Hizmet Gazetesi’nde yayımladı. Lisedeyken “Hamle” adında bir dergi çıkardı. İstanbul’da bir haftalık dergide sanat sayfaları düzenledi.

Yedi Güzel Adam’ın ağabeyi, Kudüs Şairi olarak bilinir. 18 Ekim 2019 tarihinde vefat etmiştir. Yazarımızın ismi nedir?

Cevap:
Nuri Pakdil
Aralık Ayının Sorusu

Anadolu’nun Yunan, İngiliz, Fransız, İtalyan ve Ermeni birliklerince işgal edildiği ve Mondros Mütarekesi ile ağır koşulların dayatıldığı dönemde, çeşitli yörelerde Osmanlı Ordusunun silahlarının alınıp dağıtıldığı günlerde doğan bir millî direniş örgütüdür.

Milli mücadele döneminde işgalcilerle mücadele amacıyla yerel olarak kurulan bu yapının ismi nedir?

Cevap:
Kuva-i Milliye

Bizler, Zeytinburnu Belediyesi olarak, onların parıltılı gülüşleri, saf iyilikleri ve berrak bakışlarının daim olması ve geleceğimiz için her zaman var gücümüzle çalışacağız. Hep birlikte inşa etmeye başladığımız “daha güzel bir Zeytinburnu” hayalimizin peşinde...Devamını Oku...